C5’leri ve C4’leri kullanmasına rağmen, en hızlı tur C2’lerde Lance Stroll’den geldi.

C5’leri ve C4’leri kullanmasına rağmen, en hızlı tur C2’lerde Lance Stroll’den geldi.

Ekip henüz bir yarış simülasyonunu tamamlamamıştır, ancak Ferrari, arabaya daha fazla yeni parça geldiğinde ve öğleden sonraları havanın biraz daha sıcak olduğu ikinci hafta için genellikle bunu kaydeder. Daha yumuşak bileşiklerin gittiği daha da hızlı zamanlar görmeyi bekleyin ve bunları not edin çünkü diğer herkes için referans olacaklar.Red BullRed Bull sağlam görünüyor, ancak henüz daha yumuşak bileşik lastiklere ve düşük seviyelere girmedi. yakıt. JOSEP LAGO / AFP / Getty Images En hızlı tur süresi: 1: 18: 780 (Dördüncü Gün, C3 lastiği) Toplam tur sayısı: 468 (10 üzerinden 5’i) Red Bull, testin ilk haftasında kendine güven verdi, ancak izleyiciler için sinir bozucu bir şekilde bunu tercih etmedi performans açısından elini göstermek.

Ekip, nispeten uzun pistlerde sadece C2 ve C3 bileşenlerine ve ayrıca C3’ün bir varyasyonu olan Pirelli’nin prototip lastiğinde az miktarda tur attı. Bu, onları genel olarak en hızlı sekizinci takım olarak bıraktı, ancak yakıtı alıp lastikler için zaman farkını düzeltti ve RB15 hızlı görünüyor. Testin üçüncü gününde bir arka kanat güncellemesi geldi ve bununla birlikte, arabanın gerçek potansiyeli. Pierre Gasly’nin 1: 18.780’lik en hızlı süresi, benzer lastiklerde Leclerc’den 0,9 saniyenin üzerindeydi ve daha sert C2 lastiklerle Lewis Hamilton turundan yalnızca 0,020 daha hızlıydı, ancak çok daha uzun bir sürenin başlangıcındaydı. Mercedes’ten daha az ve Ferrari’den biraz daha uzun.

Bu, Gasly’nin daha ağır bir yakıt yükünde olduğu anlamına gelir ve tur, görünüş değeri açısından etkileyici olmasa da, ikinci haftada çok daha hızlı bir süre vaadiyle yüklenir. Honda güç ünitesinin güvenilirliği hakkında herhangi bir endişeniz varsa, görünürler. ilk dört günden itibaren 468 tur sayısıyla geride kaldı. Sürekli olarak Ferrari ve Mercedes ile aynı basketbol sahasında olan hız tuzağı okumaları ile birleştirildiğinde ve ilk işaretler, Japon üreticinin kış boyunca iyi bir zemin sağladığına işaret ediyor. İkinci hafta için büyük bir aero yükseltmesinin yaklaştığını garanti edebilirsiniz ve bununla birlikte Red Bull, Ferrari’yi virajlarda eşleştirmeyi umuyor. Mercedes Mercedes W10, yüksek hızlı virajlarda arka dengeden yoksun görünüyor. Getty Images aracılığıyla Marco Canoniero / LightRocket En hızlı tur süresi: 1: 17: 857 (Dördüncü Gün, C5 lastiği) Toplam tur sayısı: 606 (10 üzerinden 1) Uzun yıllar boyunca Mercedes hakimiyetinden sonra, benchmark takımı olacakları varsayıldı geçen hafta testlerde. Yine de, testin ilk dört gününden elde edilen tüm kanıtlar, ekibin kış boyunca rakiplerinin çoğuyla aynı performans kazanımlarını elde etmediğini gösteriyor.

Güvenilirlik açısından otomobil, dünya şampiyonlarından beklenen yüksek standartta, ancak takım son gün W10’dan performans elde etmeye çalıştığında eksik bulundu. Mercedes, ilk üç günün büyük bir bölümünü kurulum değişikliklerini kurcalayarak geçirdikten sonra bile, otomobil yüksek hızlı virajlarda dengesiz görünüyor. W10, zamanının çoğunu orta sektördeki rakiplerine (Ferrari’ye 0.25’ler dahil) kaybediyor. Yüksek hızda yön değişiklikleri anahtardır ve sağlam bir arka kısım, 7, 8 ve 9 numaralı virajlarda yokuş yukarı kesime tam olarak uyum sağlamak için gereklidir. Perşembe günü C2 lastiklerinde bir Lewis Hamilton turu, sert kauçuğa göre Mercedes’in haftanın en etkileyiciydi kullanılıyor, ancak ekip, daha yumuşak bileşiklerden umduğu performans kazanımlarını bulamadı. Sektörü bir kez iyi görünüyordu, ancak işkence görmüş lastik dayanmaya çalışırken kucağın ilerisinde büyük bir kuyruk vardı.

Ön ve arka aksları daha yumuşak bileşenlerde dengelemek için mücadele etmek, geçirgen Mercedes arabalarında gördüğümüz bir özelliktir ve "diva" 2017 otomobili W08’in nitelikleri W10’da yeniden ortaya çıktı. Tüm üst düzey takımlar gibi Mercedes de ikinci teste önemli bir aero yükseltmesi getirecek ve umut, daha fazla bastırma kuvvetinin, karşılaştığı sorunların bazılarının çözülmesine yardımcı olması olacaktır. ilk hafta. Bununla birlikte, dünya şampiyonlarının yakalamaya çalıştığına dair çok az şüphe var ve önümüzdeki ay Melbourne’da düzenlenecek açılış turu öncesinde onları Ferrari ile aynı seviyeye getirmek için önemli bir adım atılması gerekecek.Renault, haftanın en hızlı saatiyle manşetleri çaldı ama aynı zamanda en yumuşak bileşiklerden çabuk görünür. Getty Images aracılığıyla Xavier Bonilla / NurPhoto En hızlı tur süresi: 1: 17: 393 (Dördüncü Gün, C5 lastiği) Toplam tur sayısı: 431 (10 üzerinden 7’si) İlk haftayı en hızlı süre ile bitirmek Renault için umut vericiydi. DRS mekanizmasının neden olduğu bir arka kanat arızası ikinci günde endişe kaynağıydı, ancak takım geri döndü ve performans daha yumuşak bileşenlerde koşmaya geldiğinde makul bir zaman dilimi buldu.https://goldbets.top/bets10/ İkinci ve üçüncü sektörler arasında kimse daha hızlı değildi. Hafta, hem yüksek hızlı hem de düşük hızlı virajlarda dengeli olan bir arabayı ima ediyor. Üçüncü sektör, Renault’nun Ferrari ve Mercedes’ten onda bir daha hızlı olduğu ve orta sahadaki rakiplerinden en az 0,4 saniye daha hızlı olduğu düşünüldüğünde özellikle etkileyiciydi.

En yumuşak bileşenlerin genellikle turun sonunda mücadele ettiği göz önüne alındığında, lastiklerine iyi davranan bir arabayı da ima ediyor.Kendi itirafına göre, ekip, yapıyı en geç saatte terk ettikten sonra arabasını zamanında hazırlamak için mücadele etti. rüzgar tünelinde konseptini geliştirmek için daha fazla zaman harcamak mümkün. Bu, Enstone’daki fabrika kaybedilen zamanı telafi etmeye çalışırken, güncellemelerin önümüzdeki hafta arabaya gelmesinin biraz yavaş olabileceği anlamına geliyor, ancak erken gösterge, geliştirmeye ayrılan ekstra zamanın karşılığını verdiğidir. lastik yelpazesindeki potansiyel. Dan Istitene / Getty Images En hızlı tur süresi: 1: 17: 762 (Üçüncü Gün, C5 lastik) Toplam tur sayısı: 499 (10 üzerinden 3.) Kimi Raikkonen, Alfa Romeo’nun C5 bileşiğindeki testteki en hızlı tur süresini belirledi, ancak Antonio Giovinazzi’den C3s ile öne çıkan tur. Açılış haftası için kriter olarak kabul edilen ve sağlıklı bir yakıt deposu ile nispeten uzun bir vadede gelen Leclerc’in C3 zamanı 0,5 saniyeden azdı. 12 ay önce ekibin nerede olduğunu ve kaydettiği ilerlemeyi düşündüğünüzde Geçen sezon, C38’in Melbourne’da nasıl performans göstereceği konusunda heyecanlanmak için gerçek bir neden var. Ön kanat, Ferrari’ninkine benzer bir konsept gibi görünüyor, ancak daha uç bir seviyede, arabanın geri kalanı biraz farklı bir gelişim yolu izliyor.

Şimdiye kadar kombinasyon işe yarıyor gibi görünüyor ve sezonun başlarında orta sahanın önüne doğru olabileceğine inanmak için neden var. Alfa Romeo, Ferrari ve Mercedes’in ardından üçüncü en yüksek test mesafesine sahipti – güvenilirlik gibi umut verici bir başka işaret de Sezon başında orta saha savaşında her zaman bir faktör.Haas Siyah ve altın rengi Haas hızlı görünüyor ama aynı zamanda güvenilirlik sorunları da vardı. Dan Istitene / Getty Image En hızlı tur süresi: 1: 18: 563 (Dördüncü Gün, C3 lastiği) Toplam tur sayısı: 379 (10 üzerinden 8) Haas’ın düşük anahtarlı ilk haftası biraz yanıltıcı. Testin ikinci yarısında Renault veya Toro Rosso’nun manşetlere çıkma zamanlarını tekrarlamadı, ancak Romain Grosjean ve Kevin Magnussen’in en iyi turlarına daha yakından bakmak iyimser olmak için nedenler veriyor. Her iki sürücü de en hızlı turlarını C4 veya C5 yerine C3 lastiğinde kaydetti ve "lastik düzeltildi" Amerikan takımı Red Bull, Mercedes ve etkileyici görünümlü Alfa Romeo ile aynı basketbol sahasındaydı.

Haas veya Alfa’nın kış boyunca ön üç ile orta saha arasındaki önemli boşluğu doldurduğuna inanmak biraz iyimser, ancak her iki Ferrari müşterisinin de yarış arabalarının içinde kilidini açmak için çok fazla ham temposu olduğu açık. Haas’ın haftası, dört gün boyunca potansiyel pist süresinde eriyen ve onu üçüncü en düşük tur sayısıyla bırakan sorunlar dizisi oldu. Bir yakıt basıncı sorunu Pazartesi günü Romain Grosjean’ı durdurdu, Kevin Magnussen’in otomobille ilk günü yarış koltuğundaki rahatsızlıktan dolayı yarıda kesildi ve takım Çarşamba günü üç ayrı elektrik sorunu yaşamaya devam etti. Ancak bunların hiçbiri felaket değildi ve Perşembe günü hem Grosjean hem de Magnussen arasında 130 turluk en büyük tek günlük taşıma ile temiz bir gün izledi. Hıçkırıklarından kurtulun Haas, kışın bu aşamasında çalışmak için iyi bir pakete sahip olduğuna inanıyor, ancak ondan en iyi sonucu almak için sorunsuz bir ikinci haftaya ihtiyacı var. Toro RossoToro Rosso, haftanın en hızlı ikinci zamanını belirledi.

 Peter Fox / Getty Images En hızlı tur süresi: 1: 17: 637 (Dördüncü Gün, C5 lastiği) Toplam tur sayısı: 479 (10 üzerinden 4.) C5 bileşiğindeki hızlı tur süreleri, Toro Rosso’nun Çarşamba günkü seansının zirvesine ulaştı ve Renault’dan çok az kaldı haftanın en hızlı ikinci zamanı. İlk sektördeki en hızlı otomobile sahipti ve son sektörde tur süresinin çoğunu kaybetti – büyük olasılıkla tur boyunca C5 lastik deneyiminin düşmesi nedeniyle. Honda güç ünitesi herhangi bir soruna neden olmuyor ve önemli miktarda güç sağlıyor. Ekip, ikinci teste diğer orta saha ekipleriyle savaşta kalması gereken bir güncelleme getirecek, ancak güçlü başladığı ve düştüğü son yılların eğilimini karşılamayı umuyor.

Sonuç olarak, yılın ilerleyen günlerinde daha fazla büyük gelişme bekleniyor, bu da otomobilin 2019’u ilk on dışında başlatsa bile siparişi hızlandırabileceği anlamına geliyor. McLarenPablo Guillen / Action Plus, Getty Images aracılığıyla En hızlı tur süresi: 1: 18: 431 (Gün Dört, C4 lastiği) Toplam tur sayısı: 440 (10 üzerinden 6’sı) McLaren’in gelecek sezonla ilgili olarak benimsediği mütevazı yaklaşım konusunda ciddi olduğunu söyleyebilirsiniz – önceki kışlara ve kışlara eşlik eden cesaretin hiçbirini duymadık. ekibi belki de tüm haftanın en sessizlerinden biriydi. Belki de bunun nedeni arabada Fernando Alonso olmamasıydı, ancak takım sezon öncesi sağlam başlangıcı hakkında şarkı ve dans etmemek için yolundan çıkmış gibi görünüyordu. McLaren, eldeki görev konusunda gerçekçi ve Carlos Sainz’in arabadaki ilk gününün ardından yüzündeki hüzünlü ifade, onun ölçeğini takdir etmeye başladığını gösteriyor. Görünüşe göre etkileyici görünen bazı zamanlar olmasına rağmen, daha derin analiz, McLaren’i gösteriyor. hala yılın bu noktasında siparişin alt sınırında. Ancak takımın mutlu olmasının nedenleri var. En önemlisi ve muhtemelen en rahatlatıcı olanı, McLaren’ın güvenilirlik açısından şu ana kadar oldukça sıradan bir testten geçmiş olmasıdır – bu hafta, son yılların potansiyel pist süresini etkileyen uzun, endişe verici gecikmelerin tekrarı yoktu.

Çarşamba günü biraz geç başlamıştı ve Lando Norris Perşembe sabahı arabasını çakılda karaya koydu, ancak bu iki örneği ekibin haftaya giden en önemli duraklamaları olarak sunmuş olsaydınız, muhtemelen neşeyle kabul ederdi. Açıkça devam etmekte olan bir çalışma, ancak bu ilerlemeye dair ipuçları var ve bu, McLaren’ın bu aşamada umabileceği en iyi sezon öncesi haber. Yarış Noktası, Yarış Noktası henüz çok fazla umut vaat etmedi. Getty Images aracılığıyla Andrea Diodato / NurPhoto En hızlı tur süresi: 1: 19.664 (Dördüncü Gün, C2 lastiği) Toplam tur sayısı: 248 (10 üzerinden 9’u) Williams hariç, daha önce Force India olarak bilinen takım, testlerin en kötü haftasını yaşadı.

Tur sayısı, orta sahadaki rakiplerinin neredeyse yarısı kadardı ve tur süreleri özel bir şey değildi. C5’leri ve C4’leri kullanmasına rağmen, en hızlı tur C2’lerde Lance Stroll’den geldi. Bu, ekibin performansının ikinci hafta için hala arabada kilitli olduğunu, ancak her üç sektörde de arabanın performans eksikliğinden çekinmediğini gösteriyor.Ama yine de, ekibi sıcaktan indirmeye isteksiziz. orta saha savaşı Melbourne geliyor. Racing Point, geçirgen mülkiyeti altında genellikle testlerde zayıf takımlardan biri gibi görünüyordu, sadece açılış yarışlarında ortaya çıkıyor ve iyi bir puan toplaması yapıyordu. Dahası, tutumlu ve hızlı gelişim konusunda bir üne sahiptir ve bu yıl uygun bir bütçe ile çok yetenekli iş gücünün potansiyelinden yararlanıp orta sahanın önüne doğru geri çekilebilir.

Ancak şimdilik, testin ikinci haftasında yapılacak ciddi işler var.WilliamsMark Thompson / Getty Images En hızlı tur süresi: 1:20: 997 (Dördüncü Gün, C3 lastiği) Toplam tur sayısı: 88 (10 üzerinden 10) Claire Williams, aile ekibinin 2019’a başladığını söyledi "utanç verici" ve katılmamak zordu. Arabasını bitirmedeki bir gecikme, iki günlük testin kaçırılmasına neden oldu – ekip garajdan ancak üçüncü günün öğleden sonra çıktı. Çarşamba günkü sınırlı pist süresinin çoğu, diğer takımların test başlamadan önce yapılan çekim günlerinde tamamladığı sistem kontrollerine ayrılmıştı, yani Perşembe günü tamamlanan 75 tur, sezonun şimdiye kadarki ilk anlamlı koşusu olarak kabul edilebilir. Programın çok gerisinde olduğunda FW42’nin performansını değerlendirmek için, ancak Williams’ın önümüzdeki hafta kaybedilen zamanı telafi etmek ve daha fazla gecikmeyi önlemek için muazzam bir görevle karşı karşıya olduğu açıktır. Arabasının geç gelmesi, otomatik olarak arabanın bozuk olduğu anlamına gelmez, ancak geç başlangıç ​​ve pek çok rakibinin ileriye doğru iyi bir adım atmış gibi görünmesi, son dört güne kadar geride kaldığı anlamına gelir. Melbourne’dan önce. Williams’ın iyi bir kilometre performansı elde etmesi gerekiyor ve en önemlisi, yeni parçalar geldikçe, 2019’un boşa giden başka bir yıl olmayacağına dair bir umut ışığı sağlamak için umut verici tur süreleri belirlemesi gerekiyor.

14 Şubat 2019Laurence EdmondsonF1 Editör Kapat • 2009’da ESPN’e katıldı • 2011’den beri FIA akredite bir F1 gazetecisi MARANELLO, İtalya – Kimi Raikkonen, Ferrari’nin 33 turunu tamamladıktan sonra Perşembe günü yeni Alfa Romeo Formula 1 arabasıyla ilk 100 kilometresini tamamladı Fiorano test pisti.Editörün SeçtikleriVOTE: Red Bull veya Alfa – En iyi kim yaptı? Sezon öncesi sallanma ve çekim günü, yakındaki Maranello sakinlerini şaşırttı ve takım, Barcelona’da planlanan lansmanından dört gün önce piste çıktı. Pazartesi. Araba, Alfa Romeo yonca yapraklarından ve aşk kalplerinden oluşan bir defaya mahsus Sevgililer Günü’nden ilham alan bir tasarıma sarıldı. 2019 F1 sezonunun önizlemesini siyahla görmek için küçük bir kalabalık yakındaki bir üst geçitte toplandı. ve kırmızı Alfa Romeo pit stopları arasında bir dizi kısa koşuyu tamamlıyor. F1 yönetmeliklerine göre, takımların resmi testlerin dışında iki çekim günü planlamasına izin verilir ve 100 km ile sınırlıdır. Alfa Romeo, yonca yaprağı ve kalplerden oluşan bir test ünvanına sahipti. Kışın Ferrari’den takıma geçen Raikkonen, gün boyunca yeni Alfa Romeo’nun direksiyonunda kalırken, sabahleyin yeni takım arkadaşı Antonio Giovinazzi, toplama için yakındaki bir havalimanına gönderildi. "ekibin arabayı monte edip piste çıkması için gereken son kısım", bir takım basın açıklamasına göre."Raikkonen, pistte iyi bir seans geçirdik dedi. "Araba iyi hissettirdi ve bu sezon kullanacağımız araba hakkında ilk izlenimi edindim. Son birkaç ayrıntı üzerinde çalışacağız ve iki haftalık test için Barselona’ya gideceğiz.

Orada arabayı daha iyi tanımayı dört gözle bekliyorum."Alfa Romeo teknik direktörü Alfa RomeoSimone Resta şunları ekledi: "Uzun bir kıştan sonra ilk kez yeni arabamızla yolumuza çıkmanın mutluluğunu yaşıyoruz.