Szum w uszach nie jest chorobą

Szum w uszach nie jest chorobą

Szum w uszach to czerwona flaga

Gwizdek należy zatem rozumieć również jako sygnał alarmowy z aparatu słuchowego, informuje DTL. Przyjmuje się, że najczęstszymi przyczynami są uszkodzenie ucha wewnętrznego i hałas, nagła utrata słuchu, ale także zaburzenia krążenia. Dolegliwości fizyczne są również możliwymi wyzwalaczami: choroby kręgosłupa szyjnego lub dolegliwości w okolicy zębów i szczęki mogą również powodować szumy uszne. Dodatkowo, sygnał dźwiękowy może pojawić się również na krótko, na przykład po wizycie na dyskotece.

Kiedy pikanie utkwiło w uchu

Z drugiej strony, trwały hałas – taki jak głośna muzyka ze słuchawek – często prowadzi do długotrwałego szumu w uszach. Przewlekły hałas, bardzo głośny huk i infekcja ucha wewnętrznego mogą również prowadzić do uszkodzenia słuchu, a następnie szumu w uszach. Jeśli stanie się to chroniczne, dźwięk jest przechowywany w ośrodku słuchowym w mózgu.

Wczesne leczenie – duża szansa na wyzdrowienie

Nawet jeśli dzwonienie w uszach nie jest na początku niczym niezwykłym: jeśli gwizdanie lub pukanie trwa dłużej, należy skonsultować się ze specjalistą. A najlepiej przed upływem 24 godzin. Wtedy szum w uszach można leczyć najlepiej, a szansa na wyleczenie jest największa. Według DTL pacjenci z ostrym szumem usznym mają duże lub bardzo duże szanse na poprawę.

Żaden lek nie pomoże w przypadku chronicznego szumu w uszach

Gdy dźwięk fantomowy utrwali się w głowie, leki zwykle już nie pomagają. Terapie odprężające, terapie behawioralne i dźwiękiem lub grupy samopomocy są często ostatnią pomocą dla pacjentów. W ten sposób osoby dotknięte chorobą mogą nauczyć się żyć z hałasem w uszach.

Szum w uszach nie jest chorobą

Równie niepokojące, jak czasami hałasy w uszach – same w sobie nie są uważane za chorobę. Często szum w uszach jest tylko objawem innej choroby. Ogólnie rozróżnia się cztery stopnie nasilenia szumów usznych. Stopień pierwszy oznacza: gwizd w uchu może być chwilowo słyszalny, ale nie ma wpływu na osobę poszkodowaną.

Relaksacja pomaga przy łagodnych szumach usznych

W drugiej klasie odgłosy w uszach są trwałe i czasami stresujące. Na pierwszy plan wysuwają się zwłaszcza w przypadku stresu psychicznego. Na tym etapie szczególnie polecane są metody relaksacyjne i rozsądne radzenie sobie ze stresem.

W trzeciej klasie szum w uszach powoduje zwiększony poziom cierpienia i wpływa na codzienne życie zawodowe i prywatne. Od tego stopnia nasilenia metody relaksacyjne nie są już wystarczające, aby utrzymać hałas w uchu w dopuszczalnych granicach. W takim przypadku Niemiecka Liga Szumów zaleca tak zwaną terapię przekwalifikowującą szumy uszne (TRT). Obejmuje to czterofilarową koncepcję: porady, wsparcie psychologiczne, techniki relaksacyjne i zaopatrzenie w sprzęt. Celem terapii jest przyzwyczajenie się do szumu w uszach i radzenie sobie z nim w życiu codziennym.

Hałas powoduje mdłości: Przyczyny szumu w uszach Dziesięć czynników wywołujących szum w uszach: Skąd bierze się ten denerwujący dźwięk Dziesięć mitów na temat szumów usznych: Czy cisza może zaszkodzić uszom?

Stopień czwarty dotyczy psychiki

Każdy, kto cierpi na szum w uszach czwartego stopnia, również cierpi psychicznie i fizycznie w wyniku tego ciągłego stresu. Należą do nich zmniejszenie koncentracji, bóle głowy i zaburzenia snu. Ból i strach są również powszechne. Może nawet prowadzić do depresji. Ta skrajna postać szumu w uszach wymaga intensywnego leczenia, zarówno przez specjalistę od ucha, nosa i gardła, jak i przez psychoterapeutę, aby skutki niepokojących dźwięków były jak najniższe.

Około jeden na czterech Niemców wie o szumach usznych, szacuje Deutsche Tinnitus-Liga e.V. Gwizdy, syczenie, syczenie lub brzęczenie nie ustępują u każdego. Jeśli odgłosy w uszach trwają dłużej niż trzy miesiące, lekarze mówią o chronicznym szumie w uszach. Wtedy ważne jest, aby chronić uszy tak bardzo, jak to możliwe. Na co poszkodowani powinni zwracać uwagę w życiu codziennym.

Seria zdjęć: Sześć wskazówek przeciw szumom usznym
Seria zdjęć składająca się z 6 zdjęć

Osoby dotknięte chorobą, które cierpią na szum w uszach, odbierają dźwięki w uszach bez zewnętrznego źródła dźwięku. Oznacza to, że tylko osoby dotknięte chorobą mogą je usłyszeć. Według niemieckiej ligi szumów usznych około trzech milionów Niemców cierpi na chroniczny szum w uszach. W zależności od intensywności hałasu w uszach jakość życia może być poważnie ograniczona. Zakłócenia snu, słaba koncentracja, lęk i depresja są możliwymi towarzyszami szumu w uszach. Dlatego nazywany jest również szumem usznym "Hałas duszy" wyznaczony.

Nie ma leków na szumy uszne

Nie ma specjalnych leków na szumy uszne. Aby wspomóc ekspozycję na hałas, można stosować środki nasenne i leki psychotropowe. Dobre wyniki w przypadku chronicznego szumu w uszach można osiągnąć dzięki różnym terapiom, podczas których pacjent uczy się jak najlepiej radzić sobie z hałasem w uchu.https://yourpillstore.com/ Obejmują one terapię behawioralną, terapię tlenową i terapię przekwalifikowującą na szum w uszach. Pomocne może być również użycie specjalnego urządzenia (maski szumów usznych), które wkłada się do przewodu słuchowego jak aparat słuchowy i nakłada na siebie dźwięki. Uczestnictwo w grupach samopomocy jest również dla wielu bardzo pomocne.

Codzienne wskazówki dotyczące gwizdania w uchu

Istnieją również cenne wskazówki dotyczące bezpośredniego życia codziennego osób dotkniętych chorobą, aby odgłosy były bardziej znośne. Każdy szum w uszach jest bardzo indywidualny. Przyczyny są zróżnicowane, a poziomy ciężkości znacznie się różnią. Dlatego każdy musi sam przekonać się, co jest dla niego dobre, a co może potęgować hałas. Niemniej jednak istnieją zalecenia, które są dobrym przewodnikiem dla osób z przewlekłym szumem usznym.

Pomaga to w walce z zaburzeniami snu związanymi z szumami usznymi

Szum w uszach jest szczególnie obecny w nocy, kiedy nie ma hałasu otoczenia. Zrozumiałe jest, że wtedy szczególnie na nim się skupia. Sen zwykle nie jest już opcją. W tym przypadku pomocne może być odwrócenie uwagi przez przyjemne dźwięki otoczenia. Fontanna, cicho bulgoczące akwarium lub cyfrowe dźwięki natury, takie jak szum morza lub tupot deszczu, pomagają zagłuszyć gwizd. Muzyka relaksacyjna jest często uważana za przyjemną. Tabletki nasenne należy przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Stres powoduje, że dźwięki w uszach są głośniejsze

Wiele osób cierpiących zgłasza, że ​​dźwięki w uszach stają się coraz częstsze i głośniejsze, gdy są pod wpływem stresu. Lęk i nastroje depresyjne są również uważane za wzmacniacze szumów usznych. Intensywność zwykle spada ponownie w fazach relaksu. Osoby dotknięte chorobą powinny zatem uważać, aby nie przytłaczać się w życiu codziennym i planować regularne przerwy relaksacyjne. Ważne jest, aby dowiedzieć się, które czynniki stresogenne powodują nasilenie szumów usznych. To najlepszy sposób, aby temu przeciwdziałać. Kursy relaksacyjne, takie jak trening autogenny, kursy jogi i medytacji, a także nauka niektórych technik relaksacyjnych mogą przynieść ulgę w wielu przypadkach.

Unikaj hałasu i daj uszom odpocząć

Narażenie na wysokie częstotliwości jest problemem dla uszu dotkniętych szumami usznymi. Głośne słuchanie muzyki przez słuchawki nie jest zalecane. Każdy, kto gra na instrumencie muzycznym, takim jak skrzypce, lub chce wziąć udział w koncercie, powinien używać wtyczek dźwiękochłonnych. Osoby narażone w pracy na silny hałas najlepiej porozmawiać z lekarzem zakładowym. Być może za pomocą odpowiednich środków można jeszcze bardziej zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem. Zmiana pracy może mieć sens.

Uważaj na alkohol, nikotynę i kofeinę

Część słuchu jest wrażliwa na alkohol, kofeinę i nikotynę. Luksusowe potrawy działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i mogą zwiększać hałas w uszach. Podczas palenia działanie wzmacniające przypisuje się między innymi zawartym w nim toksynom komórkowym. Mają one niekorzystny wpływ na wrażliwe komórki słuchowe, a także wpływają negatywnie na przepływ krwi. Dlatego lekarze zalecają rzucenie papierosów, jeśli masz szumy uszne. Tym, którzy postrzegają nasilenie objawów po wypiciu kawy i alkoholu, lepiej radzić sobie bez.

Ćwiczenia mogą złagodzić szum w uszach

Ćwiczenia są dobre dla większości pacjentów z szumami usznymi – nawet jeśli objawy mogą być wyraźniejsze bezpośrednio po treningu z powodu wysiłku i zwiększonego przepływu krwi. Odwrócenie uwagi i koncentracja na sporcie pomaga wielu osobom zapomnieć o szumach usznych na krótki czas. Ćwiczenia również redukują stres. A ci, którzy są wygodnie zmęczeni po ćwiczeniach, lepiej śpią. Szczególnie odpowiednie są łagodne sporty wytrzymałościowe, takie jak jogging, spacery i jazda na rowerze. Osoby dotknięte chorobą lepiej unikają ekstremalnych szczytów stresu fizycznego.

Czy potrafisz latać z szumem w uszach?

Zawierające cholesterol: ile jest gdzie? Dziesięć mitów na temat szumów usznych: czy cisza może zaszkodzić uszom? Pięć aplikacji z szumami usznymi: z muzyką przy gwizdach w uszach "Flossing Voodoo": Co może zrobić nitkowanie zębów? Prezentacjonalizm: co druga osoba idzie do pracy chora Sygnał bólu: napięciowe bóle głowy – przyczyny i terapia Łagodzenie dyskomfortu: pięć naturalnych domowych środków na bóle głowy

Wiele osób cierpiących na szumy uszne martwi się przed wejściem do samolotu. Podróżowanie samolotem jest w zasadzie możliwe w przypadku szumów usznych i zwykle nie ma negatywnego wpływu na hałas w uszach. Jednak lekarze zalecają ostrożność, jeśli występuje również infekcja ucha. Następnie przed wyjazdem należy uzgodnić z lekarzem. Powinieneś powstrzymać się od latania, jeśli nagła utrata słuchu wywołała ostatnio szum w uszach lub uraz popu. Może to być niewygodne, jeśli pasażer jest przeziębiony, ponieważ wyrównywanie ciśnienia już nie działa. Możliwe, że objawy się nasilą. Jeśli cierpisz na szumy uszne i chciałbyś latać, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Powszechnie wiadomo, że szum w uszach często pojawia się w wyniku stresu. Jednak wielu nie wie, że dokuczliwy ciągły hałas w uchu, który objawia się takimi objawami, jak pikanie, gwizdanie lub brzęczenie, może być również spowodowany zgrzytaniem zębami, woskowiną lub tabletkami. Zebraliśmy dziesięć najważniejszych czynników wyzwalających szumy uszne. 

Przegląd

Uszkodzenie przez hałas Zatkany przewód słuchowy Choroba Menière’a Stres Zapalenie błony śluzowej głowy Układ sercowo-naczyniowy Zaburzenia metaboliczne Leki Napięcie Zaburzenia szyjki macicy

Lekarze rozróżniają szumy uszne obiektywne i subiektywne. U osób z obiektywnym szumem w uszach dźwięk faktycznie występuje w głowie i często jest spowodowany zwężeniem naczyń lub guzem. Jednak ta postać choroby jest niezwykle rzadka. Większość osób dotkniętych chorobą ma subiektywną formę, w której dzwonienie w uszach jest wyrazem zmienionego procesu słyszenia. Irytujące objawy, takie jak dzwonienie w uszach, syczenie, gwizdanie lub pikanie, są takie same dla obu rodzajów szumów usznych.

W zależności od tego, które czynniki wyzwalające są odpowiedzialne za szum w uszach, istnieją różne opcje terapii i leczenia. 

Seria zdjęć: Sześć wskazówek przeciw szumom usznym
Seria zdjęć składająca się z 6 zdjęć

Przyczyna 1: Uszkodzenia spowodowane hałasem i popękane urazy

Głośna muzyka i ekstremalny hałas mogą uszkodzić komórki czuciowe w uchu wewnętrznym, a nawet pęknąć błony bębenkowej. Może to prowadzić do utraty słuchu i szumów usznych. Może to również spowodować huk fajerwerków lub uraz czaszki, na przykład od silnego uderzenia w głowę. Dzieje się tak: Jeśli nerw słuchowy jest tak poważnie uszkodzony, że otrzymuje tylko kilka sygnałów lub nie otrzymuje ich wcale, zastępuje brakujący bodziec stałym szumem w uchu: szumem usznym. Mechanizm ten następnie staje się niezależny w ośrodku słuchowym, a pikanie w uchu staje się chroniczne i rzadko można je wyleczyć podczas terapii. W ciężkich przypadkach może nawet wystąpić utrata słuchu. 

Przyczyna 2: Zatkany przewód słuchowy

Choć brzmi to banalnie, odgłosy w uszach są czasami po prostu powodowane przez stwardniałą zatyczkę woskowiny. Odgłosy z zewnątrz są stłumione przez wosk. To nie tylko zmniejsza zdolność słyszenia, ale także irytujące dźwięki w uszach. W takim przypadku lekarz musi profesjonalnie wyjąć wtyczkę z pacjenta. Następnie szum w uszach zwykle szybko ustępuje.

Przyczyna 3: choroba Meniere’a i nagła utrata słuchu

Jeśli szum w uszach jest głośny tylko z jednej strony, często występuje tam uszkodzenie słuchu. Często dzwonienie w uchu jest towarzyszącym objawem choroby Meniere’a, której towarzyszą zawroty głowy i nudności. Jest to prawdopodobnie spowodowane nadciśnieniem w uchu wewnętrznym.

Nagła utrata słuchu może również wywołać szum w uszach. Ale jakie są oznaki nagłej utraty słuchu? Możesz go rozpoznać po nagłej utracie słuchu, zwykle w jednym uchu. Ponadto często występują odgłosy i uczucie ucisku w uszach i głowie, a także zawroty głowy. Eksperci podejrzewają, że przyczyną są zaburzenia krążenia. Jeśli wymienione objawy powinny jak najszybciej udać się do lekarza laryngologa. Ponieważ słuch można przywrócić, a szum w uszach ponownie zniknął po wczesnym leczeniu.

Przyczyna 4: Stres i stres psychiczny

Nawet jeśli stres nie może natychmiast wywołać szumu w uszach, 26 procent osób z przewlekłym szumem w uszach zgłasza, że ​​znajduje się pod silną presją psychiczną. Odgłosy w uszach odbierają jako reakcję na stan emocjonalny. Dlatego eksperci zakładają, że czynniki psychologiczne sprzyjają powstawaniu dzwonienia w uszach.

Naukowcy wyjaśniają to zjawisko w następujący sposób: hormon stresu kortyzol powoduje uwalnianie glutaminianu w dużych ilościach w komórkach nerwowych. Rezultat: Wapń jest również w coraz większym stopniu uwalniany, uszkadzając w ten sposób komórki słuchowe i komórki nerwowe w uchu. Tak więc w przypadku szumów usznych związanych ze stresem terapią jest unikanie stresu i redukcja stresu. 

Przyczyna 5: przeziębienia i zapalenie ucha środkowego

Infekcje grypopodobne mogą prowadzić do wysięku w uchu środkowym, który zatyka zewnętrzny przewód słuchowy. W ten sposób hałas z zewnątrz jest tłumiony, a hałas w uchu staje się słyszalny. Po wyleczeniu przeziębienia uszy znów stają się wolne, a hałas sam znika, jednak w przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego może się zdarzyć, że bakterie dostaną się do ucha wewnętrznego i trwale uszkodzą komórki słuchowe znajdujące się na wejściu do ślimaka. Wtedy szum w uszach nie ustępuje.

Przyczyna 6: choroby układu sercowo-naczyniowego

Choroby narządów wewnętrznych mogą również powodować szum w uszach. Szczególnie ważną rolę odgrywają tutaj choroby układu krążenia. Dzwonienie w uszach występuje również czasami u pacjentów ze zwapnieniem naczyń w wyniku zaburzeń krążenia i wyraża się jako dzwonienie w uszach. Aby znaleźć odpowiednią terapię do leczenia szumu w uszach, należy mieć na uwadze badanie układu sercowo-naczyniowego. 

Przyczyna 7: cukrzyca i choroby metaboliczne

U osób z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca, dna lub zaburzenia metabolizmu lipidów, może to wpływać na przepływ krwi do mózgu i powodować szumy uszne. Przypuszczalnie w przypadku wspomnianych chorób komórki czuciowe ucha otrzymują zbyt mało tlenu.